ניוזלטר 29 - עליית המחירים והמינוף העסקי שלך

העסק שלך, הביצועים העסקיים ופצצת החובות העולמית המתקתקת...

העולם, חברים, לא נמצא במקום בריא.

אני יודע שזה לא נראה כך, לעין הבלתי מזוינת.

לכאורה, אנחנו מתעשרים מיום ליום כשכמעט כל נכס שניתן לשים עליו יד - רק הולך ועולה:

הדירות שלנו שוות יותר ויותר מיום ליום. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, דירה בת שלושה חדרים בתל אביב עלתה ב- 19.5% בשנת 2009, 23.2% בשנת 2010 וברבעון הראשון של שנת 2011 זינקה בשיעור של 2.4%.

הזינוקים לא ייחודיים למדינת תל אביב, אגב. בירושלים מחירי הדירות קפצו בשיעור של 11.1% בשנת 2009, 18.5% בשנת 2010 וברבעון הראשון של שנת 2011, 4.1%
ובחיפה - 15.3% בשנת 2009, 14.7% בשנת 2010 וברבעון הראשון לשנת 2011 – 2.8%, והמנופים מסתובבים והבניה המסחרית והפרטית נמצאת במלוא עוזה.

שוק ההון לא נשאר מאחור. מדד תל אביב 25 העוקב אחר החברות הגדולות במשק, עלה בשיעור של 12.8% בשנים עשר החודשים האחרונים, ורק בחודש האחרון (נכון לכתיבת שורות אלו) ביצע מהלך חיובי של 3%.

ואפילו אם רכשתם זהב, אתם יודעים, המתכת הזו, שלא מייצרת כלום, לא ניתן לקבל ממנה דמי שכירות ואינה מניבה תשלום ריבית? מחיר הזהב זינק בשנה האחרונה בשיעור של 35%.

למה ללכת לעבוד? למה לטרוח עם הלקוחות, עם הספקים, עם כאבי הראש, כשאפשר לסחור בשוק ההון מהבית במינוף בשמיים ולהכניס (אולי) את המשכורת החודשית, או לעשות מה שעשו מאתיים ועשרים אלף איש בשנים האחרונות ברוכשם דירות מגורים להשקעה, קרוב לוודאי במינוף משמעותי? אחרי הכל, כשנכס ממונף עולה בערכו שנה אחרי שנה, מי שמינף אותו באשראים עד לקו העיניים ובסיכון גבוה, נראה גאון, כריש פיננסי, תותח על כלכלי ופשוט אינו צריך לעבוד. הכסף של אחרים עובד בשבילו!

העתיד נמצא לפניך, לא מאחור.

כאשר תחום מסויים (למשל נדל"ן) מגיע לטווח קיצוני, החיים מלמדים אותנו כי הוא יחזור בסופו של דבר לאיזור ממוצע. בסטטיסטיקה זה ניקרא "חזרה אל הממוצעים".

זהו כלל רב עוצמה, וניסיונות להתעלם ממנו יכולים לעלות לך הרבה כסף.

אם חלפה תקופה ארוכה במיוחד שבה מחירי הדירות ביצעו מהלך אדיר, עצום למעלה, הסבירות היא שתגיע תקופה שבה ביצועי נכסים אלו יעצרו או אולי יחזרו אל הממוצעים (בתנועה חדה מטה). הסבירות היא נגד המשך המגמה – כאילו כוחות העולם הזה מתגייסים כדי לעצור אותה. (מישהו אמר מחאות, הפגנות, לחץ פוליטי להורדת מחירי הנכסים בכל אופן?)

יזמים צעירים וחסרי ניסיון נוטים לעשות את הטעות של "מרדף אחרי המגמה": הם צופים בשוק הנדל"ן ממריא וממריא וממריא, נשברים ורצים אל תוך המגמה מאוחר מדי ונמחקים במהלך המתקן שעושה השוק כשהוא מציית לחוק החזרה אל הממוצעים.

הפעולה הנכונה כמובן היא לנסות להביט צעד אחד קדימה, לקבל החלטות ולמקם את הפעילות העסקית שלך בכיוון ובאופן שמגמת החזרה אל הממוצעים לא תפגע בנו מחד ושנוכל (במידת האפשר) ליהנות מהגל העולה בסדרת מגמות הבאה.

חזרה אל הממוצעים – מה ישבור את המגמה?

כדאי להכיר ולהבין את הנתונים הבאים, כל אחד מהם מייצג סוג של סיכון שיכול בקלות לשנות את המגמה ולגרום לזעזועים כלכליים שישפיעו על העסק שלך. האם אתה מוכן?

א.   סיכון בטחוני. אנחנו גרים במזרח התיכון. מקווים לטוב, מתפללים לשלום, אבל צריכים להיות ערוכים ומוכנים תמיד (ובמיוחד בקיץ) לאירועים ביטחוניים שיכולים לעצור את הזרימה הטבעית של העסקים שלנו. כמה חודשי קונפליקט העסק שלך יכול לשאת לפני שימחק?

ב.   סיכון משבר עולמי נוסף. מדינות העולם המובילות נמצאות במצב גרוע הרבה יותר ממה שהדבר נראה. הכלכלה הגדולה בעולם, ארה"ב, הייתה ונשארה במצב לא טוב. כמו עסק שתלוי במזומנים שמגיעים מהבנק במקום מהלקוחות, תקציב המדינה היה ונשאר גירעוני. ההבדל היחידי בין 2011 לשנת 2007 הינה שעיקר החוב הרעיל נמצא במאזני הבנק הפדראלי. לרשויות מקומיות חסר כסף כדי לשלם למורים, להפקיד כסף לפנסיה של עובדי מדינה ואפילו במקרים שונים לשלם עבור תחזוקת כבישים.

בחלקים מאירופה, המצב לא נראה טוב יותר, עם מדינות במצב דומה או גרוע יותר (ספרד, איטליה, יון, פורטוגל וכו'). שמיטת חובות, תספורת בגין חובות (בפועל, בוצע עם חובות יווניים) הכל על השולחן. כל פתרון עשוי להצית שרשרת אירועים שיגרום להאטה כלכלית עולמית בהרף עין. אם במיתון האחרון המכירות שלכם נעצרו או האטו, אתם צריכים להתכונן ולהכין תוכנית מגרה כבר היום.

ג.   סיכון צמצום רווחיות. כל המחירים עולים, כבר אמרנו. בתחומים רבים אנחנו מרגישים שהתוצאה הינה ירידה ברווחיות מוצרים ושירותים, ועליית מחירים, כפי שתנובה ראתה, אינה דבר פופולארי בימים אלו. התוצאה הינה ירידה ברווחיות. אם שכר העבודה יעלה עוד קצת עקב לחצים פופוליסטיים, התמונה לא תהא אופטימית.

תרופת הסבתא הישנה והטובה – ניהול מעולה.

מה עושים במקרים כאלו, כאשר קיים פוטנציאל לחוסר יציבות משמעותית, ולא ברור לאן הדברים הולכים?

כמנהלים, ישנה פעולה אחת שתמיד תניב את התשובה הנכונה: ניהול מעולה.

גם בשנת 2008 ו- 9, עסקים המנוהלים היטב לא הפסידו כסף אלא העמיקו את השליטה בנתח השוק שלהם. גם היום, בשיא הפריחה והשגשוג, כאשר גופים ענקיים נמצאים במשברים פיננסיים (ראו את הטייקונים שגוזרים תספורות למשקיעים וראו את המדינה שהעסק שלה, אגרקסקו מגיע לכדי חדלות פרעון ולבית המשפט עקב ניהול עקום והפסדים מזעזעים) ישנם עסקים מתחרים שעולים, פורחים ונבנים על הריסות העסקים הגרועים של העבר.

יש לנו את הכבוד ללוות עסקים אלו ולראות מיד ראשונה, כיצד עסק שמתכונן, שנבנה נכון יודע לפרוץ קדימה כאשר 'המובילים הישנים' קורסים.

וגם אתם יכולים.

סמינר מרכיבי ההצלחה בעסקים.

על מנת להיערך קדימה, על מנת לפרוץ עסקית ועל מנת להגדיל את הביצועים של העסק שלכם, אנחנו משיקים את סמינר הדגל שלנו, מרכיבי ההצלחה בעסקים. הסמינר מכסה כשמונה עשר נקודות ואזורים ניהוליים שלוקים בתפקוד חסר אצל רוב העסקים.

הסמינר שמכסה נושאים כמו שיווק, מכירות, יעילות, ניהול, ארגון, עובדים, פיננסים ועוד נבנה על מנת להוביל בעלי עסקים בצורה ממוקדת דרך תוכנית ייצוב ופריצה וכולל תרגולים ויישומים המתנהלים במהלכו.

הוא מיועד לבעלי עסקים בלבד, ולכאלו שמעוניינים לבנות את העסק שלהם כך שלא משנה מה המגמה, העסק ימשיך לעלות ולצמוח, בלי קשר למה שהחיים יכולים לזמן ולזרוק לעברו.

צמיחה ושיפור רווחיות של מאות אחוזים אינם מחזה נדיר בקרב המשתתפים.

נותרו מספר מקומות אחרונים בסמינר, לחץ כאן על מנת להבטיח את מקומך.